KRS: 0000028246
Fundacja jest organizacją Pożytku Publicznego

Wspomóż

Wiemy kim są Laureaci Medalu Św. Brata Alberta za 2016 rok

Opublikowany:10.01.2017 14:46

Siostra Małgorzata Chmielewska, Marcin Gortat, Kazimierz Orzechowski, Marek Piekarczyk oraz rodzina państwa Tomalów zostali, podczas wczorajszej konferencji prasowej, ogłoszeni Laureatami Medalu Świętego Brata Alberta za pomoc niesioną osobom potrzebującym w roku 2016.

Kapituła Medalu co roku zbiera się w rocznicę śmierci świętego aby zauważyć i docenić te osoby, które swoją działalnością niosą dobro dla tych, którzy go bardzo potrzebują - osób niepełnosprawnych, ubogich, wykluczonych społecznie. W tym roku przypada dwudziesta rocznica ustanowienia nagrody i wręczenia jej po raz pierwszy postaci wybitnej, śp. ks.kard. Franciszkowi Macharskiemu. Obok niego w 1997r. uhonorowani zostali Jan Rokita i Stanisław Handzlik. 

Tegoroczni Kawalerowie i Damy Medalu to osoby działające w różnych sferach życia publicznego, ale też prywatnie wspierające działalność charytatywną. Siostra Chmielewska, jak nazwał ją ks. Tadeusz Isakowicz - Zaleski niemalże "brat Albert w spódnicy", od wielu lat zajmuje się pracą na rzecz osób niepełnosprawnych, bezdomnych, ubogich. Jest pierwszą siostrą zakonną, która adoptowała dziecko cierpiące na zaburzenia autystyczne. Osoba o wielkim sercu, która "uruchamia" do działania tych, z którymi inni nie chcą mieć nic wspólnego.

Koszykarz Marcin Gortat jest znany ze swoich sukcesów sportowych a także działań na rzecz osób młodych. Jego Fundacja MG13 wspiera młodzież w dążeniach do realizacji własnych marzeń sportowych, którym na przeszkodzie często staja problemy finansowe. Sportowiec wspiera również działalność Fundacji im. Brata Alberta w Łodzi, dzięki jego pomocy i zaangażowaniu w akcję „Zbuduj z Bratem Albertem” udało się przy ulicy Helenówek 7 otworzyć nowy Dom Pomocy Społecznej, w którym już od 2 lat mieszkają nasi Podopieczni. Kolejną formą pomocy był udział w sesji zdjęciowej do charytatywnego kalendarza Fundacji na 2016rok.

Reżyser Krzysztof Orzechowski to postać nierozerwalnie związana z Ogólnopolskim Przeglądem Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych „Albertiana”. Rokrocznie koncert finałowy odbywa się na deskach krakowskiego Teatru im. Juliusza Słowackiego, którego przez długie lata dyrektorem był właśnie Laureat. Zaangażowanie osób niepełnosprawnych w sztukę wspierał również biorąc udział w przygotowaniach spektakli dla Teatru Radwanek.

Marek Piekarczyk słynie ze swojej twórczości wokalnej, jako lider rockowego zespołu TSA oraz juror jednego z muzycznych konkursów telewizyjnych. Muzyk chętnie współpracuje z osobami niepełnosprawnymi i na ich rzecz. Jest zaangażowany w organizację Festiwalu Zaczarowanej Piosenki w Krakowie oraz własnego festiwalu w Bochni.

Państwo Jolanta i Tadeusz Tomalowie 10 lat temu wybudowali w Nieszawie (woj. kujawsko – pomorskie) dom dla siebie i swojego syna Szymona. Niestety mając dwadzieścia lat zginął on tragicznie w wypadku samochodowym, a jego rodzice postanowili przeznaczyć nowy dom na rzecz osób potrzebujących. Darowiznę przekazali Fundacji im. Brata Alberta, która utworzyła w nim Środowiskowy Dom Samopomocy, docelowo dla 30 osób z niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniami psychicznymi. Pierwszych Uczestników dom przyjął już w listopadzie ubiegłego roku.

Laureaci zostali ogłoszeni przez ks. Tadeusza Isakowicza - Zaleskiego, prezesa Fundacji im. Brata Alberta, Annę Dymną prezesa Fundacji "Mimo Wszystko" oraz Jana Bujnowicza, Przewodniczącego Rady Fundacji im. Brata Alberta. Medale zostaną wręczone podczas uroczystego Finału Przeglądu „Albertiana” w teatrze Juliusza Słowackiego 13 marca 2017r.

Podczas konferencji, która odbyła się w Restauracji Biała Róża zaprezentowano także nowy kalendarz charytatywny Fundacji, tym razem przez dwanaście miesięcy towarzyszyć nam będą Anioły stworzone przez osoby niepełnosprawne z całej Polski. Kalendarz powstał przy ogromnym zaangażowaniu Katarzyny i Mirosława Mrozów z agencji fotograficznej STUDIO 22 oraz agencji reklamowej iMEDIUS.

Są z nami