KRS: 0000028246
Fundacja jest organizacją Pożytku Publicznego

Wspomóż

Otwórz oczy szeroko i patrz, jak ciekawy otacza Cię świat

Opublikowany:14.03.2017 21:27

Po raz siedemnasty Teatr im. J. Słowackiego otworzył swoje drzwi dla niepełnosprawnych artystów z całej Polski. Tegoroczna Gala wpisała się w obchody XXX-lecia Fundacji im. Brata Alberta, której prezes - ks. Tadeusz Isakowicz Zaleski wraz z Anna Dymna i Lidią Jazgar rozpoczął uroczysty koncert.

Od samego rana przez drzwi teatru przenoszone było setki rekwizytów, kostiumów i instrumentów, które ustawione za sceną tworzyły pokaźną kolekcję. Podczas gdy zaproszenie goście specjalni – Muzyczni Czarodzieje oraz Teatr Radwanek prowadzili próby generalne, opiekunowie grup dopinali na ostatni guzik szczegóły związane z oświetleniem i nagłośnieniem spektakli. A sami artyści zebrani w garderobach zakładali kostiumy, kończyli makijaż i czekali, kiedy będą mogli się zaprezentować przed publicznością a także kiedy będą mogli spotkać ukochaną Annę Dymną. Pytani o tremę odpowiadali, że :z nerwami po prostu trzeba sobie radzić", ale oni są już do tego przyzwyczajeni.

Kiedy podniosła się Kurtyna Siemiradzkiego,  przepiękne wykonanie hymnu „Miłość” Czesława Miłosza rozpoczęło Wielką Galę. Scenariusz był tradycyjny, aczkolwiek na scenie zaprezentowały się nowe postaci. Po raz pierwszy klucze do Teatru zostały powierzone prowadzącym przez nowego dyrektora – Krzysztof Głuchowskiego, który pod wrażeniem obejrzanych występów pozwolił nawet ten klucz dorobić, aby niepełnosprawni artyści zawsze mieli otwarte drzwi na wielką scenę.

Przedstawienia, które wygrały w każdym z pięciu regionów, były przygotowane na najwyższym poziomie. Dopracowane w najdrobniejszych szczegółach, zachwycały scenografią, kostiumami, muzyką oraz przede wszystkim grą aktorską. A reprezentowały najróżniejsze gatunki sztuki teatralnej. Zespół „Recepta” z Kowalków, znany już publiczności z roku 2015 z utworu „Siewcy,  przypomniał widzom „Opowieść wigilijną”. Bardzo ciekawa inscenizacja, oszczędna w słowach, w której gra aktorska łączyła się z teatrem lalek, pozwoliła na chwile zadumy nad postawą skąpego Scrooge’a.

Kolejnym obrazem była „Ziaziulka”, bajka przedstawiona przez grupę „Leśne nuty” z Hajnówki. Jak przyznają sami autorzy na ostateczny efekt złożyły się miesiące intensywnej pracy. Każdy z aktorów występował za gipsową maską – odlewem własnej twarzy. Niełatwy, ale jakże ważny, szczególnie z perspektywy osób z niepełnosprawnością, temat możliwości decydowania o samym sobie został w sposób niezwykły zaprezentowany wszystkim zgromadzonym i zebrał gromkie brawa.

W nastroju powagi i zadumy pozostawiła publiczność również następna prezentacja. „Koszula szczęścia” to baśń hebrajska przez reżysera osadzona w tragicznej historii narodu żydowskiego. Krakowska grupa „ITAKA i owaka”, którą pamiętamy również z zeszłorocznej edycji Festiwalu , zadała widzom pytanie w czym naprawdę tkwi  istota szczęścia. Opiekunowie zespołu komentowali, że reżyserując spektakl chcieli nawiązać do stylistyki Marca Chagalla. Klezmerska muzyka  świetnie uzupełniała całość.

Występ Teatru Radwanek zapowiedział kolejny etap wydarzenia. Kiedy aktorzy przypomnieli piękną historię Świętego Brata Alberta, który uczył, by „być dobrym jak chleb”, na scenę wkroczyli ks. Tadeusz Isakowicz – Zaleski oraz Jan Bujnowicz reprezentujący Fundację imienia Świętego a zarazem kapitułę Medalu Świętego Brata Alberta. Nagroda jest co roku przyznawana na pamiątkę idei zaszczepionej przez zmarłego przed stu laty zakonnika, dla tych, którym los potrzebujących nie jest obojętny.

„Ten Medal otrzymuje się za bezinteresowną miłość (…) do tych, z którymi los nie obszedł się łaskawie” – tak otrzymaną nagrodę podsumował Krzysztof Orzechowski, dzięki któremu od siedemnastu lat Teatr Słowackiego przyjmował niepełnosprawnych artystów na swoją scenę. „Tak niewiele zrobiłem, ale przyjmuję to w imieniu wszystkich, których znam a zrobili o wiele więcej w małych miastach i wsiach. I im chylę czoła” – powiedział Marek Piekarczyk z zaangażowaniem wspierający Festiwal Zaczarowanej Piosenki.

Siostra Małgorzata Chmielewska, której towarzyszył adoptowany syn zauważyła, że przyznana jej nagroda zbiegła się nie tylko z Rokiem Świętego Brata Alberta, ale też z uruchomieniem przez jej wspólnotę funduszem stypendialnym. Medalem odznaczony został również Marcin Gortat za wspieranie Podopiecznych Fundacji, reprezentowany przez brata oraz państwo Tomalowie z Nieszawy, którzy ofiarując Fundacji im. Brata Alberta dom umożliwili powstanie nowej placówki – Środowiskowego Domu Samopomocy, która od grudnia 2016r. oficjalnie przyjmuje Uczestników. Nagrody wręczył biskup Damian Muskus.

Po zakończonej Gali Medalu  publiczność mogła zobaczyć jeszcze dwa spektakle. Dzięki grupie teatralnej z WTZ w Korytnikach w Teatrze zapanował klimat przedwojennego Lwowa. Barwne przedstawienie porwało publiczność, cała sala nuciła wesoło „tylko we Lwowie”. Musical ozdabiały przepiękne kostiumy, a aktorzy dawali z siebie wszystko, by wcielić się we lwowskich andrusów.

Ostatni zaprezentowali się przedstawiciele V Regionu. Zespół „Mocni Teatralni” z zakładu Opiekuńczo – Leczniczego i Rehabilitacji Medycznej Filia w Owińskach wystawili trudna sztukę opartą na twórczości S. Becketta „Czekając na…” . Jak napisano w krótkiej charakterystyce „spektakl oparty jest na dialogu ciała i słowa, na muzyce współczesnej i grze świateł. Wiele rozwiązań scenicznych powstało w wyniku rozmów, dyskusji i współpracy całego zespołu”.

Obok grup teatralnych zaprezentowało się pięciu wyśmienitych wokalistów o niesłychanej wrażliwości i talencie muzycznym. Jako pierwszy Łukasz Beiger  zaśpiewał „Zabiorę Cie właśnie tam”, następnie Konrad Przygoński wystąpił w „Tears in Haven” z repertuaru Erica Claptona. Katarzyna Dworniczek w kabaretowej wręcz stylizacji zaprezentowała utwór Alicji Majewskiej „Być kobietą”. Norbert Tomaka z własnym akompaniamentem zaprezentował mało znana piosenkę  „Otwórz oczy”, zaś ostatni Krzysztof Sarkowicz wyśpiewał „Song o ciszy”.

Po całym dniu niezwykłych przeżyć wydawałoby się, że publiczność będzie zmęczona wielogodzinnym przeżywaniem kolejnych obrazów. Jednak, gdy na scenie pojawili się Muzyczni Czarodzieje nikt nie siedział w miejscu. Rockowa kapela złożona z uczestników warszawskich ŚDSów dała niezapomniany koncert, o którym Teatr im. J. Słowackiego na długo nie zapomni.

W tej radosnej atmosferze dobiegła końca siedemnasta edycja Ogólnopolskiego festiwalu Twórczości Teatralno - Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie ALBERTIANA 2017. W eliminacjach wzięło udział łącznie 85 placówek, z czego 65 zespołów teatralnych i 38 solistów.

Dziękujemy wszystkim, którzy wspierali XVII edycję Festiwalu!

 

sztaluga-01

Są z nami